Často kladené otázky

Ako sa správne starať o nohavičky, aby vydržali čo najdlhšie v perfektnom stave?

Pred tým, ako začnete nohavičky používať, operte ich v práčke. Je to nutné kvôli aktivácii absorpcie nohavičiek (k plnej aktivácii je občas nutné nohavičky oprať až 3x). Odporúčame pranie v práčke pri teplote 40 °C s odstreďovaním 1 000 otáčok. Dôležité je použitie tekutého pracieho prípravku určeného na pranie vlny. Kvôli ochrane merino vlny perte nohavičky v sieťke na jemnú bielizeň. Nepoužívajte aviváž, nohavičky by prišli o absorpčné schopnosti a mohla by sa poškodiť membrána. Nohavičky hneď po použití preplákajte v studenej vode, prípadne použite mydlo vhodné na vlnu (lanolínové, olivové či marseillské). V žiadnom prípade neodporúčame kozmetické, žlčové či jadrové mydlo s jeleňom. Ak je krv zaschnutá, nechajte nohavičky 10–15 minút odmočiť, vďaka čomu krv zmäkne. Nohavičky v oblasti rozkroku preperte jemným stláčaním (netrite látku o seba). Nohavičky nežmýkajte krútením, vodu z nich opatrne vytláčajte. Pri správnej starostlivosti Vám ostane merino dlho hebké a nezačnú sa tvoriť žmolky. Nohavičky následne operte v práčke na 40 °C a nechajte usušiť otočené naruby, vyhnite sa sušeniu na radiátore či na priamom slnku. Nemusíte ich prať v práčke okamžite po použití, stačí keď ich po ručnom preplákaní necháte usušiť otočené naruby a do práčky sa pridajú spolu s ostatným oblečením až neskôr.

Naozaj k nim nepotrebujem vložku?

Naše nohavičky plne nahradia vložky, tampóny či menštruačný kalíšok. V našej ponuke nájdete modely s vysokou a maximálnou absorpciou. Absorpčná vrstva týchto modelov disponuje bambusovou viskózou (bambus dokáže pohltiť až o 4x viac vlhkosti ako bavlna), vďaka čomu sú vhodné aj na silnejšie krvácanie. Skvele však poslúžia aj ako "poistka" ku menštruačnému kalíšku či tampónu.

Nebude vlna hrýzť? Často mi to vadí pri svetroch.

Naša merino vlna je tak jemná, že vôbec nehryzie. Hrúbka vlákna je 16,5 mikrometrov, vďaka čomu je úplet na dotyk hebký.  

A nebudú zapáchať?

Nohavičky pri používaní nezapáchajú. Vlna na seba prirodzene naviaže škodlivé látky, okrem iného aj víry a baktérie, a tým zamädzuje zápachu. Bambus disponuje obdobnými vlastnosťami. Preto do nohavičiek nemusíme pridávať chemické substancie, ktoré by bránili vzniku zápachu.

Mám strach zo zaparenia…

V našich nohavičkách sa zaparovať nebudete. Merino vlna má termoregulačné schopnosti a zároveň je priedušná. Rovnakými vlastnosťami disponuje úplet z bambusovej viskózy. Membrána SAYUtech bola vyvinutá na Technickej univerzite v Liberci a jej prednosťou je výnimočná paropriepustnosť.

Nešuštia nohavičky pri chôdzi?

Membránu sme nechali vyvinúť práve s ohľadom na tento aspekt. Preto membrána ako taká nešuští vôbec, pri styku s ostatnými materiálmi však prirodzene dochádza ku treniu, a preto môžu nohavičky trošku zašušťať. Z vlastnej skúsenosti máme overené, že šušťanie je trochu počuť v tichej miestnosti, ale len v prípade, že máte na sebe iba nohavičky. Akonáhle si oblečiete sukňu či nohavice, žiadny zvuk počuť nebude (aj vzhľadom k tomu, že šuštia aj iné časti oblečenia či obuv).

Odkiaľ pochádza použitá merino vlna, ako sa s ovcami zaobchádza, ako prebieha výroba úpletu s ohľadom na životné prostredie?

Naša vlna pochádza z austrálskych oviec chovaných "Mulesing free". Následne je spracovávaná v rakúskej firme s certifikáciou bluesign (www.bluesign.com). Táto certifikácia zaručuje, že sa netestuje iba výsledný produkt, skúmanie prebieha od samotného začiatku výroby až do konca. Do úvahy sa berie ochrana spotrebiteľa, znečistenie vody a vzduchu, bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci a najúčinnejšie využitie zdrojov. Vlna je upletená a farbená v českej firme s oekotex certifikátom triedy II (odevy prichádzajúce do styku priamo s pokožkou).

Môžem ich prať v práčke spolu s ostatným oblečením?

Áno, určite môžete. Nohavičky je dobré najprv preplákať a následne oprať v práčke spolu s ostatným oblečením a s pridaním tekutého pracieho prípravku vhodného na vlnu. Odstreďovanie nastavte maximálne na 1 000 otáčok za minútu. Pri dodržaní tohto postupu sa nepoškodí ani vlna ani membrána.  

Aký prípravok na pranie je vhodný?

Na pranie nohavičiek používajte tekutý prípravok určený na vlnu (ideálne ekologický, ktorý šetrí nielen bielizeň, ale aj životné prostredie). Na ručné predpranie je vhodná studená voda, prípadne mydlo vhodné na pranie vlny, ako je lanolínové alebo marseillské. Používanie žlčového či jadrového mydla s jeleňom nie je vhodné. Neodporúčame ani používanie šampónu, tekutého či kozmetického mydla.  

Ako je to s odstránením baktérií z nohavičiek, keďže sa dajú prať iba na 40 °C?

Vlna je proteínové vlákno, ktoré samo o sebe bráni rozkladu a množeniu mikroorganizmov. Bambus má obdobné účinky. Z tohto dôvodu sú obidva materiály, ktoré sme na nohavičky použili, prirodzene antibakteriálne. Dodatočná dezinfekcia nohavičiek nie je potrebná, je dokonca zbytočná. Použitie prírodnej dezinfekcie je vhodné len v prípade prekonania vážnejšej gynekologickej infekcie (odporúčame dezinfekčné plákadlo od značky Ulrich).  

Koľko pracích cyklov nohavičky vydržia?

Materiály, ktoré sme zvolili, sú veľmi kvalitné. V rámci výskumu prešla membrána testovaním na 30 cykloch bez ujmy, ale jej skutočná životnosť je výrazne vyššia. V našom SAYU tíme sme nohavičky vystavili intenzívnemu a častému praniu. Aj po 100 pracích cykloch čipky aj gumičky skvele držia a nestrácajú farbu. Membrána je plne funkčná. A vlna je stále mäkká a príjemná na dotyk. Ak budete nohavičky prať podľa našich pokynov a vložku s merino vlnou nebudete pri ručnom praní necitlivo trieť a šúchať, budú nohavičky veľmi dlho vyzerať ako nové.

Ako dlho môžem mať nohavičky na sebe?

Vo všeobecnosti je 8 až 12 hodín doba, počas ktorej môžete nohavičky nosiť bez akéhokoľvek zdravotného rizika. Samozrejme, skutočná doba nosenia je veľmi individuálna. Záleží nielen na intenzite Vašej menštruácie, ale aj na tekutosti krvi a v neposlednom rade na Vašej anatómii. Vy sama si najlepšie určíte, ktoré modely Vám najviac vyhovujú a nacítite dobu nosenia. V prípade, že je Vaša menštruácia silnejšia, pravdepodobne budete musieť nohavičky počas dňa niekoľkokrát vymeniť. V ponuke máme aj špeciálne taštičky z nepriepustnej membrány, ktoré Vám proces výmeny výrazne uľahčia. Čo sa týka nočného použitia, na tento účel Vám skvele poslúžia naše modely na spanie, ktoré patria medzi naše najabsorpčnejšie a z recenzií zákazníčok vyplýva, že sa na nich naozaj môžete spoľahnúť. 

Ako vybrať správnu veľkosť?

Veľkostné tabuľky nájdete v popise každého produktu po rozkliknutí položky "VEĽKOSTNÁ TABUĽKA". Pod tabuľkami sa nachádzajú presné inštrukcie, ako si správne vziať miery.  

Akú veľkosť vybrať, ak sú moje miery na hranici dvoch veľkostí?

Ak si nie ste istá výberom veľkosti, neváhajte nám napísať, radi Vám poradíme. Nohavičky sa nesmú zarezávať, musia pekne sedieť. Materiály našich nohavičiek sú veľmi pružné a kvalitné. Gumičky sa praním nevyťahávajú, skôr sa trošku zrazia, nosením sa opäť trošku povytiahnu. Pokiaľ si vyberáte model s nízkym sedom, dôležitá je veľkosť cez boky. Pri modeli s vysokým pásom zohľadňujte obvod v páse a cez boky. Model s klasickým strihom sa dá nosiť nízko či vytiahnutý až do pása. Jeho pásový šev je širší ako pri modeli s vysokým pásom. Pri jeho výbere je dôležité zamerať sa na obvod bokov. Nohavičky s klasickým strihom sú ideálne na každý typ postavy.

Mám obavy zo svetlých farieb...

Vnútorná vložka nohavičiek je čierna, navyše nohavičky majú nepriepustnú membránu, takže sa prípadného zašpinenia naozaj nemusíte báť. Ak by sa náhodou krv dostala aj na svetlé časti nohavičiek, mydlom vhodným na vlnu sa krv bez problémov odstráni (použite lanolínové alebo marseillské mydlo). Tento postup máme overený. 

Prečo je vo vnútri predný a zadný okraj vložky svetlý?

Snažíme sa, aby naše nohavičky neboli zbytočne farbené, a preto je ich absorpčná časť aj membrána v prírodnej farbe. Je to šetrné k prírode aj k Vám. Farbené sú len vonkajšie časti nohavičiek, čo je praktické z hľadiska prania a údržby. Aj s obsahom menej farbív tak nohavičky vyzerajú skvele.  

Kde si môžem nohavičky vyskúšať?

Sme česká firma a naše nohavičky si môžete osobne pozrieť a vyskúšať v našom pražskom showroome:

SaYu s. r. o.
Za Poříčskou bránou 390/18
Praha 8 – Karlín
Česká republika

(podľa otváracej doby prevádzky)

Kedy mi bude tovar dodaný?

Expedujeme do 3 pracovných dní od prijatia objednávky. Pri odoslaní dostanete číslo zásielky pre sledovanie.

Môžem si objednať nohavičky aj do Švajčiarska?

Áno. Vďaka MeinEinkauf.ch vám môžeme nohavičky zaslať aj do Švajčiarska. MeinEinkauf.ch za vás zariadi preclenie a následné dodanie k Vám domov. Služba je spoplatnená 17.90 CHF plus 20% prirážkou na hodnotu tovaru. Aby ste túto službu mohli využiť, prepnite na naše nemecké webové stránky www.sayustore.de v pravej hornej časti obrazovky. Viac informácií o MeinEinkauf.ch nájdete tu.

Čo hľadáte?

close

Košík